500+: masz tylko 2 tygodnie na wniosek

500+: masz tylko 2 tygodnie na wniosek

2023-04-13 0 przez Redakcja

Świadczenie 500+, czyli 500 zł miesięcznie wypłacane jednemu z rodziców na każde z niepełnoletnich dzieci, przyznawane jest w rocznych cyklach. Obecny kończy się 31 maja, czyli za 1,5 miesiąca. Jeśli nic nie zrobisz, przestaniesz otrzymywać przelewy 500+. Ale od razu uspokajamy – nie oznacza to automatycznie, że stracisz pieniądze. Jeśli jednak wydajesz je na bieżąco, inwestujesz je lub masz wobec nic jakiekolwiek konkretne plany, to na pewno docenisz to, że bez przerw i opóźnień pieniądze będą nadal trafiały na Twoje konto. A teraz konkrety:

500+ na nowy okres, czyli czerwiec 2023 – maj 2024 wymagają złożenia nowego wniosku.

wniosek można złożyć na różne sposoby: najwygodniejszy to poprzez serwis transakcyjny banku (Alior, PKO BP, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, Credit Agricole, VeloBank, ING, mBank, Millennium, Nest Bank, PEKAO, Santander, SGB-Bank, grupa SKOK-ów), ale można użyć także nowej aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia czy PUE ZUS.

WAŻNA DATA: 30 kwietnia 2023. Jeśli złożysz wniosek do końca miesiąca, to świadczenie za czerwiec otrzymasz standardowo w czerwcu. Wnioski przyjmowane są od lutego 2023.

Jeśli złożysz wniosek później, będziesz mieć przerwę w wypłatach, ale wszystkie pieniądze zostaną wypłacone. Jeśli przykładowo obudzisz się z wnioskiem w sierpniu, to pieniądze za czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik otrzymasz w październiku. Nie czekaj jednak do ostatniej chwili – jeśli w ogóle zapomnisz o wniosku, możesz nie otrzymać świadczenia!

12 miesięcy to 6 tys. zł na jedno dziecko. 18 lat pobierania 500+ oznacza 108 tys. zł. A teraz magia procentu składanego: jeśli pieniądze te regularnie byłyby inwestowane na 10%, to po tych 18 latach uzbierałaby się z nich niezła suma: 300 tys. zł. Jest o co walczyć?

W „Oszczędzam Inwestuję” zachęcamy do regularnego oszczędzania i mądrego inwestowania – śledź nasze publikacje i naszego Twittera: @oszczedzam_inw