Czy możesz mądrzej wydawać pieniądze i je pomnażać? Sprawdź, w której jesteś grupie „Oszczędzam Inwestuję”

Czy możesz mądrzej wydawać pieniądze i je pomnażać? Sprawdź, w której jesteś grupie „Oszczędzam Inwestuję”

2023-02-24 1 przez Redakcja

Ze swoich obserwacji widzę, że istnieje pięć grup osób, którym blog „Oszczędzam Inwestuję” [oszczedzaminwestuje.pl] może bardzo pomóc w zrozumieniu i poukładaniu swoich finansów, w mądrzejszym wydawaniu pieniędzy, w szybszym tworzeniu nadwyżki finansowej i efektywnym inwestowaniu. Sprawdź, czy mówię o Tobie! I koniecznie daj mi znać mailem lub w komentarzu pod tekstem. Ogólne informacje o mnie i blogu możesz naleźć tutaj.

Typy osób, którym „Oszczędzam Inwestuję” może bardzo pomóc:

 1. Pracuję, ale nie daję rady oszczędzać.
  To bardzo częsta sytuacja. Niezależnie, ile zarabiasz – czy jest to 5, 10 czy 20 tys. zł miesięcznie – notorycznie wydajesz wszystko. A nawet jak coś zostanie, to w kolejnym miesiącu się rozejdzie. Po prostu pieniądze się Ciebie nie trzymają. Dociera jednak do Ciebie, że dużo lepiej wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miał(a) 50, 100 czy 500 tys. zł oszczędności, gdybyś miał(a) perspektywę spokojnej emerytury, kupienia mieszkania dziecku i posiadania pieniędzy na nieplanowane wydatki czy spełnianie marzeń. To da się zrobić. Tutaj zamieszczam podstawowe kwestie specjalnie dla Ciebie.
 2. Tonę w długach, nie potrafię zatrzymać kupowania.
  Jesteś klasycznym zakupoholikiem / zakupoholiczką. Im wcześniej będziesz miał(a) świadomość tego, tym lepiej dla Ciebie, a gorzej dla Twoich ulubionych sklepów 😉 Pożyczki konsumpcyjne, wykorzystane limity na kartach, pożyczanie od rodziny i znajomych, wydawanie całej pensji… i wciąż chodzisz po sklepach, przeglądasz Allegro czy Amazona, widzisz tyle potrzebnych i fajnych rzeczy, które 'musisz’ mieć. Koniecznie weź się w garść, a pierwsze kroki znajdziesz tutaj.
 3. Mam dużo pieniędzy, ale nie wiem, co z nimi zrobić.
  Wygrałaś/eś na loterii, dostałaś/eś pieniądze od rodziców lub spadek, sprzedałaś/eś nieruchomość, firmę czy akcje z programu motywacyjnego. Nagły przypływ pieniędzy sprawia, że pojawia się wokół Ciebie wielu „doradców” z rodziny, jak również z grona znajomych oraz zupełnie obcych ludzi. Każdy ma super pomysły, ale prawda jest niestety smutna – większość z nich chce realizować swoje cele, nie dbając o Ciebie. Bardzo łatwo jest stracić majątek. Tutaj znajdziesz pierwszy wpis, jaki powinieneś/powinnaś przeczytać.
 4. Wydaję mniej niż zarabiam i chcę długoterminowo zadbać o siebie i dzieci.
  Budujesz oszczędności, ale prawdopodobnie możesz robić to w szybszym tempie. Wiesz też, że magia procenta składanego sprawia, iż nigdy nie jest za wcześnie, żeby myśleć o poduszce finansowej, emeryturze czy zapewnieniu startu w dorosłość dla dzieci. Tutaj przygotowałem wpis, który powinieneś/powinnaś przeczytać.
 5. Zarabiam teraz bardzo dużo, ale nie wiem, ile to potrwa.
  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś sportowcem, programistą, twórcą gier, modelką czy influencerem/ką. Czujesz się gwiazdą, ale widzisz, że ten stan rzeczy może się nagle skończyć i Twoje miesięczne wpływy mogą spaść do zera. Co robić? Przeczytaj na pewno ten wpis.

Jeśli Twoja sytuacja jest odmienna, szczególnie jeśli wiedzie Ci się bardzo dobrze finansowo i oceniasz swoją wiedzę oraz praktykę bardzo wysoko, być może jesteś np. profesjonalnym inwestorem, to zachęcam Cię również do lektury wpisów. Mam nadzieję, że interesują okażą się dla Ciebie różne ciekawostki i pomysły na bycie 'smart’.

Wszystkich bez wyjątku zachęcam do zgłaszania tematów, o jakich chcecie przeczytać, zapraszam też do dyskusji, najlepiej w komentarzach pod wpisami, oraz do linkowania i oznaczania w mediach społecznościowych. To ważna sprawa, z góry bardzo dziękuję!