30 dywidendowych perełek na rok 2023
2023-02-02 1 przez RedakcjaW Gazecie Giełdy „Parkiet” z 10 stycznia można znaleźć listę 30 spółek dywidendowych, które dają szansę nie tylko na dywidendę, ale również na wzrost wartości akcji. Są to typy analityków biur maklerskich szczególnie na pierwszy kwartał, dzięki którym to typom można mieć szansę pobić wyniki szerokiego rynku. Oczywiście nie należy tego artykułu prasowego oraz mojego wpisu traktować jako porady inwestycyjnej, a każdy inwestor musi samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne i ponosić odpowiedzialność za nie.
Gdybym miał z tej listy wybrać pięć spółek, które najbardziej mnie przekonują i skomentować, dlaczego, to byłyby to alfabetycznie:
AB – spółka działa na atrakcyjnym rynku sprzętu IT i dystrybucji oprogramowania, ma najwyższą efektywność z branży, relatywnie niskie wskaźniki giełdowe, generuje solidne wyniki finansowe i podkreśla swoją stabilność; płaci dywidendę oraz prowadzi skup akcji własnych.
Alumetal – również bardzo jakościowa średnia firma z GPW, która generuje rekordowe zyski pomimo zawirowań na rynku producentów aut, będących dla niej głównym odbiorcą stopów aluminiowych z recyklingu. „Zielone” aluminium jest na topie, a norweski gigant z branży wydaje się zdeterminowany do przejęcia Alumetalu (trwa postępowanie antymonopolowe przed Komisją Europejską). Spółka ma potencjał do wypłaty relatywnie wysokiej dywidendy wiosną/latem (znane są szacunkowe wyniki za rok 2022), a jednocześnie w grze jest cena akcji w spodziewanym potencjalnym wezwaniu na 100% walorów ze strony Norsk Hydro.
Kęty – władze spółki sygnalizują pozytywne perspektywy biznesowe, kurs zaliczył korektę, a jednocześnie można zakładać wypłatę prawie całego zysku w postaci dywidendy.
Pekao – atrakcyjnie wyceniony duży bank, który pozostaje dywidendowym pewniakiem wśród analityków domów maklerskich.
XTB – duża zmienność na rynkach finansowych wspiera wyniki, a biznes brokera foreksowego i akcyjnego jest łatwo skalowalna, bez ponoszenia dużych nakładów kapitałowych, stąd zyski mogą łatwo wystrzelić, a polityka dywidendowa powinna być hojna dla akcjonariuszy.
Pozostałe spółki wskazane przez analityków to Wirtualna Polska, Vercom, Ten Square Games, Action, Ciech, Budimex, Boombit, Auto Partner, ATM Grupa, Asseco Poland, Toya, Torpol, R22, Quercus, PZU, Playway, Ailleron, PKN Orlen, Orange, Live Chat, Kruk, Kęty, Inter Cars, Eurocash, Dom Development, Delko.
Zerknij też na 7 zasad inwestowania i 18 ciekawych spółek na 2023 rok. W obu podejściach analitycznych powtarzają się takie spółki: Auto Partner, Kęty, Ailleron i Playway.
A kiedy będziesz świętować np. sukcesy inwestycyjne i przyjdzie do napełnienia helem balonów, to czy wiesz, gdzie i co kupić, aby sporo zaoszczędzić? Sprawdź tutaj.
Większe zyski mogą skierować Cię w stronę dilera samochodów. Czy wiesz, ile możesz zaoszczędzić na paliwie i parkowaniu? Tutaj paliwo, a tutaj parkowanie.
A co z cenami prądu w 2023 roku? Zobacz, czy zysków z akcji nie zje rachunek za energię!
Sprawdź też, czy znasz najważniejsze kwestie o WIRON-ie, zastępującym WIBOR.
Szanowny Panie pragnę podziękować za dobre wskazówki. Mam też swoją listę i swoje przemyślenia, ale muszę Panu przyznać, że kilka ciekawych pomysłów mi Pan zaszczepił i już nieźle one zarabiają na siebie, tzn. kilkaset tysięcy na tym kawałku portfela jestem do przodu. Patrząc na stabilność nie brałem wcześniej pod uwagę AB i Alumetalu i aż nie pojmuję, jak taki stary wyga na gpw mógł przeoczyć takie firmy. Sam myślę jeszcze ciepło o Kruku, PlayWayu i Beneficie. O kilku wyselekcjonowanych perełkach nie będę jeszcze mówił, bo zbieram. Natomiast ogólnie doceniam Pana pracę i pozdrawiam z B-stoku!