Sesje ELIXIR – kiedy przelew wyjdzie, kiedy pieniądze wpłyną na konto

Sesje ELIXIR – kiedy przelew wyjdzie, kiedy pieniądze wpłyną na konto

2023-01-02 3 przez Redakcja

Poniżej przydatne narzędzie. Jeśli sprawdzisz, że pieniądze powinny być na Twoim koncie, a ich nie ma, to poproś wysyłającego o np. potwierdzenie przelewu generowane z systemu bankowego. Być może to tylko opóźnienie systemowe, ale warto być ostrożnym – w wielu przypadkach gdy ktoś mówi, że wysłał przelew, to niestety tego nie zrobił i liczy tylko na to, że nie masz pojęcia, jak działają przelewy i będziesz naiwnie czekał(a).

Mała dygresja: sam relatywnie często korzystam z przelewów natychmiastowych – moi odbiorcy otrzymują pieniądze w kilka-kilkanaście minut i sprawa jest „czysta”. Mam takie przelewy po prostu darmowe w pakiecie konta osobistego, więc z tego korzystam. Tym bardziej, że akurat u mnie przelew natychmiastowy może opiewać nawet na 100 tys. zł. W większości przypadków spotkacie się z ograniczeniami rzędu 5-10-20 tys. zł i opłatą 5 zł za jeden przelew. To już samo w sobie może być frustrujące. Przelewu natychmiastowego nie zrobisz również do wszystkich banków i na wszystkie rachunki, a czasem jedyne przyspieszenie to SORBNET w dość krótkich godzinach w ciągu dnia i z opłatą np. 35 zł za przelew. W większości przypadków przelew natychmiastowy nie jest jednak potrzebny i spokojnie można korzystać ze standardowej procedury – poprzez standardowy system przelewów międzybankowych ELIXIR / Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Tu jednak ważna jest godzina, o której przelew zrobisz w dany dzień roboczy. Z drugiej strony – dzięki publicznie jawnym godzinom sesji ELIXIR w poszczególnych bankach, możesz z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy ktoś Cię nie kantuje, twierdząc, że wysłał przelew i podobno nawet do Ciebie.

Przykładowo, przelew wysłany z mBanku o godz. 13:30 dojdzie dopiero następnego dnia roboczego, bo ten bank ma ostatnią sesję wychodzącą o godz. 13:25. Z kolei przelew wysłany z Millennium nawet o godzinę później raczej dojdzie jeszcze tego samego dnia. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy przelew idzie dłużej, ale wtedy warto już interweniować w banku.

Jak czytać tabelę zamieszczoną poniżej?

Po lewej stronie są godziny graniczne sesji ELIXIR wychodzących z danego banku w standardowe dni robocze. Jeśli więc zdążysz kliknąć przelew przed tą godziną, to wyjdzie on już z samego rana, a pieniądze będą u odbiorcy najczęściej już również pierwszą sesją przychodzącą, czasem pojawią się w ciągu dnia, jeśli np. było dużo przelewów „wiszących” z poprzedniego dnia (zlecone po ostatniej sesji ELIXIR; ile jest przelewów i o jakiej wartości – statystyki pod tabelą). Z kolei ostatnia sesja pokazuje, do kiedy trzeba zdążyć z przelewem, aby mógł być procedowany tego samego dnia.

W prawej części tabeli są godziny sesji przychodzących ELIXIR dla danego banku – pierwsza (czyli kiedy najwcześniej możesz zobaczyć pieniądze u siebie na koncie) oraz ostatnia (po tej godzinie – powiedzmy z tolerancją dla systemu IT 15 min. – już raczej nie zobaczysz nowych wpływów na konto, chyba że będzie to przelew natychmiastowy).

W praktyce: jeśli masz konto w banku A i wysyłasz pieniądze do kogoś, kto ma konto w banku B, to znajdź godziny przelewów wychodzących dla banku A (Twojego) i godziny przelewów przychodzących dla banku B (bank odbiorcy) – dzięki temu dowiesz się, kiedy warto zaakceptować przelew albo kiedy pieniądze dotrą na miejsce przeznaczenia i unikniesz zaskoczenia, że przelew został zlecony, ale pieniędzy nie masz ani Ty, ani Twój kontrahent. Analogicznie: jeśli ktoś mówi, że wysłał do Ciebie przelew, to znajdź godziny przelewów wychodzących banku Twojego kontrahenta (B) i godziny przelewów przychodzących Twojego banku (A). Jeśli wychodzi na to, że pieniądze już powinny być na Twoim koncie, a ich nie ma, to powinna zapalić się u Ciebie lampka ostrzegawcza. Sesje Elixir dla dawnych banków Getin i Noble zostały przypisane bez zmian obecnemu ich następcy – VeloBank. Największe banki w Polsce to z kolei pierwsza dziesiątka zestawienia godzin.

Tabela sesji ELIXIR dla wybranych banków – oszczedzaminwestuje.pl

To tabela godzinowa dla 20 wybranych instytucji, które wydają się najpopularniejsze. Warto jednak wiedzieć, że w 2022 roku w Polsce działało 30 banków komercyjnych, 503 banki spółdzielcze i 36 oddziałów zagranicznych instytucji finansowych. Jeśli Twojego banku nie ma w tabeli, a chciałbyś, aby się znalazł – napisz proszę maila lub zostaw komentarz.

Ciekawie wyglądają statystyki transakcji przez system ELIXIR. W styczniu 2007 roku system obsłużył 63,7 mln poleceń przelewu i 21 mln wpłat gotówkowych. Łącznie było to więc 85 mln operacji. Ich liczba systematycznie rosła w czasie i przykładowo w listopadzie 2022 roku mówimy już o 181 mln operacji, w tym o 175,8 mln poleceń przelewu i 5,1 mln wpłat gotówkowych. Pokazuje to skalę wzrostu znaczenia obrotu bezgotówkowego. Spójrzcie, w 15 lat liczba zlecanych przelewów zwiększyła się 2,8 razy (+176%), a liczba wpłat gotówkowych zmalała o więcej niż trzy czwarte (-76%). Zmiana realiów ekonomicznych pociągnęła za sobą również zmianę wartości transakcji. Podczas gdy w styczniu 2007 roku ELIXIR rozliczył polecenia przelewu za 223 mld zł i wpłaty gotówkowe opiewające na 4,5 mld zł, o tyle w listopadzie 2022 roku było to odpowiednio 675,7 mld zł (razy trzy) i mniej niż 1,9 mld zł (-58%). Widać więc też, że statystycznie nieco wzrosła wartość pojedynczego przelewu, choć mniej niż wpłat gotówkowych. To zresztą ciekawe zagadnienie, bo pokazuje, że większe wpłaty gotówkowe w dużej mierze są nadal robione tradycyjnie, a przelewy przejęły rolę transferową dla tych mniejszych wpłat. A Ty nadal dokonujesz wpłat gotówkowych w banku?