7 zasad inwestowania na GPW i 18 ciekawych spółek na 2023 rok
2023-01-06Zamierzałem popełnić wpis ze swoimi przemyśleniami co do inwestycji na GPW. Nie będę jednak wyważał otwartych drzwi. Paweł Malik w rozmowie z Piotrem Zającem wyjaśnił bardzo wiele i podał dużo konkretów. Jego podejście do fundamentalnego inwestowania na GPW jest mi bliskie, a to zresztą ogólnie bardzo mądry, doświadczony inwestor z bardzo dobrymi wynikami. Rzeczywistymi wynikami. W ogóle jest to człowiek, którego bardzo lubię, nie tylko jako inwestora. Warto go posłuchać. Osobiście widzę jeszcze przynajmniej kilka innych ciekawych spółek do obserwowania i ewentualnych transakcji – zapraszam do kolejnych wpisów w sekcji inwestycje.
Oczywiście, polska giełda to tylko jeden z obszarów możliwego pomnażania oszczędności, a inwestowanie fundamentalne jednym z podejść. Działając długoterminowo, jest to jednak najlepsze podejście. Z kolei pytanie, czy tylko polska giełda. Nie. Zachęcam, podobnie jak wcześniej, do śledzenia wpisów na OszczedzamInwestuje.pl w sekcji inwestycji.
Z filmu poniżej dowiesz się o siedmiu zasadach, jakie stosuje Paweł Malik:
- Inwestowanie, a nie spekulacja – to wydaje się oczywiste, jeśli mówimy o „inwestowaniu”,
- Dywersyfikacja – ale nie za duża, 10 spółek w portfelu jest OK, ale 30 czy 50 może być już zbyt dużą liczbą. Jak mawia Warren Buffet – pełna dywersyfikacja pokazuje, że nie wiesz, co robisz.
- Analiza fundamentalna, a nie techniczna – to jest również oczywiste, jeśli mówimy o „inwestowaniu”, chociaż osobiście bym dodał, że analiza techniczna (AT) może dać dobrą informację co do dobrego momentu wejścia/wyjścia.
- Selekcja spółek nastawiona na przyszłość – w filmie są podane fajne przykłady i podstawowe zasady selekcji firm wzrostowych i potencjale na przyszłość, ze sprzyjającym otoczeniem.
- Wyszukiwanie kluczowych informacji – skąd czerpać informacje o spółkach i ich otoczeniu, na co zwracać uwagę w tym zakresie.
- Małe spółki, a nie duże. Tutaj niekoniecznie się akurat zgodzę, bo o ile długoterminowo WIG20 faktycznie jako indeks mocno odstaje in minus wobec indeksów mniejszych spółek, o tyle jest to kwestią historycznego składu WIG20. Pojedyncze spółki z tego indeksu mogą być bardzo ciekawą inwestycją, dużo bardziej płynną niż mniejsze spółki. I co więcej, można zarabiać na WIG20 zarówno przy wzrostach, jak również spadkach kursów. WIG20 to również aktywność inwestorów zagranicznych, co często może być dużą zaletą versus małe firmy.
- Cierpliwość i prawo do błędów. Jeśli znalazłeś już dobrą, rosnącą spółkę i trend jest długi, monitorujesz sytuację, to nie wychodź za szybko. Ale jednocześnie nie utrzymuj pozycji tylko dlatego, że liczysz na odbicie – mogą uciec Ci lepsze akcje. Aspektów psychologicznych jest sporo…
Z filmu dowiecie się również, jakie 18 spółek poleca uwadze Paweł Malik po analizie sześciu indeksów. To nie jest jednak porada inwestycyjna, a odpowiedzialność i skutki własnych decyzji ponosi każdy inwestor indywidualnie; autor analizy (P.Malik) może posiadać też akcje poszczególnych wskazanych firm. To piszę dla dopełnienia informacyjnego. A tymczasem wspomniane ciekawe 18 spółek z GPW na najbliższe miesiące:
- WIG20: Pepco (dynamiczny rozwój sieci sklepów), LPP (bolesne wyjście z Rosji już w wycenie, rozwój sprzedaży zagranicznej, potencjał marki Sinsay), Kęty (pogorszenie wyników raczej już zdyskontowane, duża dywidenda, wciąż niezłe wyniki)
- mWIG40: Autopartner (wysoki popyt na części samochodowe, rozwój za granicą), Benefit Systems (niewidoczne w wycenie mocne odbicie pocovidowe, dynamika liczby kart Multisport – również za granicą, ale uwaga na możliwą podaż od głównego akcjonariusza), Develia (otoczenie może zacząć już sprzyjać, a złe informacje już w wycenie, duży bank ziemi i niezła sprzedaż)
- sWIG80: Asseco SEE (nowe kraje i akwizycje, rozwój PayTen), Getin Holding (potencjalnie zbyt dużo dyskonto rynkowe wobec gotówki, która w całości ma być wypłacona akcjonariuszom), Votum (właściwie jednoznacznie korzystne orzecznictwo co do kredytów CHF, wysoka dywidenda, dużo nowych umów)
- szerszy WIG: Ailleron i Spyrosoft (dynamiczny rozwój i potencjał software-house’ów), Wittchen (odbicie w turystyce – walizki (!), etapowy rozwój zagraniczny)
- NewConnect: SFD (dynamika rozwoju), Woodpecker (skuteczna i dynamicznie rosnąca sprzedaż w modelu SaaS), Bioceltix (zaawansowanie i potencjał projektów, weterynaria łatwiejsza niż leki dla ludzi)
- WIG-Games: Playway (spodziewana duża liczba premier, silne dotychczasowe portfolio), Creepy Jar i Big Cheese Studio (spodziewany potencjał biznesowy)
Zachęcam do dyskusji w komentarzach i linkowania wpisu/filmu. I życzę samych zyskownych inwestycji na rok 2023!
Super wpis!!! Same konkrety!
Fajne, wymiata!!!!!
Przydatne, dziękuję!
Bardzo przydatne, dzięki!
Proszę 🙂
Dobre to
To nawet działa !!
[…] też na 7 zasad inwestowania i 18 ciekawych spółek na 2023 rok. W obu podejściach analitycznych powtarzają się takie spółki: Auto Partner, Kęty, Ailleron i […]