Najtańszy hel do balonów – gdzie kupić?

Najtańszy hel do balonów – gdzie kupić?

2023-01-30 4 przez Redakcja

Nie chcesz płacić nawet 30-60 zł za gotowego balona na urodziny czy Walentynki albo za nadmuchanie jednego większego balona na event? Słusznie. Można mieć balony z helem zdecydowanie taniej. Gdzie i jak?

Dzieci uwielbiają balony z helem, ale wielu dorosłych również nie wyobraża sobie bez nich dobrego eventu – urodzin, Sylwestra, Walentynek czy imprezy-spotkania towarzyskiego, jaki nie byłby jego powód. Jednak nie o magii unoszących się balonów będzie ten wpis, ale o tym, jak „ożywić” balony. I jak można na tym zaoszczędzić pieniądze – spokojnie setki złotych. Same balony, w tym foliowe (np. postacie, cyfry, litery), są tanie. To koszt od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Co innego gaz do wnętrza. Oto moje rady.

  1. Jeśli nie musisz, to nie kupuj gotowych, nadmuchanych balonów. Nie masz nigdy pewności, kiedy zostały nadmuchane, a to warunkuje okres ich dobrego wyglądu w Twoich rękach. Kup samodzielnie balony (są dostępne zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w internecie).
  2. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z usługi napełniania balonów. W komercyjnych punktach zapłacisz 30, 40, 50 czy nawet 80 zł za napełnienie JEDNEGO większego balona. Koszt takiej „zabawy” w przypadku chęci przystrojenia całego pomieszczenia pójdzie więc w setki, jak nie tysiące złotych. Dodatkowo, musisz mieć jak przewieźć już nadmuchane balony, które z reguły zajmują dużą kubaturę.
  3. Najlepszym wyjściem jest samodzielne nadmuchanie balonów helem na miejscu, w pomieszczeniu do przyozdobienia. W tym celu po prostu kup butlę z helem do samodzielnego napełniania balonów. Proces napełniania jest dziecinnie prosty, nie obawiaj się tego (do każdej butli jest instrukcja). Jedyne na co musisz uważać, to nie przesadzać z ciśnieniem w balonie, bo potrafią pęknąć. ALE UWAGA: czytaj etykiety, bo możesz przepłacić!

Spotkałem się z pytaniami typu: no dobrze, ale gdzie ja kupię butlę z helem? Przecież nie ma ich w normalnych sklepach! Otóż nie. Są. Tylko trzeba wiedzieć, w których. Ze swojego doświadczenia mogę wskazać na:

  • Sklepy Action – butla z 210 litrami sprężonego helu (sprężonego, więc butla jest relatywnie mała!) kosztuje obecnie 119 zł; nie mam zweryfikowanej dostępności we wszystkich sklepach w Polsce, ale w kilku w Warszawie butle były. Koszt napełnienia jednego litra balonów to 0,57 zł.
  • OBI – butla z 210 litrami sprężonego helu (niech Cię nie zwiedzie opis o 7 litrach pojemności!) i 30 balonami (gumowymi) kosztuje 129 zł, ale uwaga: hel nie jest dostępny we wszystkich marketach tej sieci, zatem warto sprawdzić na ich stronie. Na teraz widać dostępność w dwóch lokalizacjach w Warszawie (Al. Krakowska i Radzymińska) i Krakowie (Al. Pokoju i Al. Bora Komorowskiego) oraz po jednej lokalizacji w miejscowościach Ząbki, Radom, Gdańsk, Zabrze, Leszno, Wałbrzych, Sochaczew i Kielce. Koszt napełnienia jednego litra balonów porównywalny z ofertą Action.
  • Butli z helem nie widziałem (i obsługa również) w innych sieciach DIY, jak Leroy Merlin, Castorama czy w ogólnych marketach dużego formatu (Carrefour, Selgros), tym bardziej mniejszego, jak Biedronka lub Lidl. Choć zapytana pani z obsługi nie słyszała, to znalazłem hel w „dużym” Auchan. Tuba za 50 zł. Tylko że to 12 litrów gazu. Policzmy: litr napełnionego balonu kosztowałby więc 4,17 zł. Butla 210 litrów kosztowałaby jakieś 875 zł. Nieźle, prawda? Nie warto więc aż tak przepłacać… Aż tak, czyli jakieś 10 razy względem najtańszych ofert, jakie znalazłem. Podobne tuby z helem są też dostępne w internecie w cenach 25-40 zł, co dalej jest bardzo kiepskim wynikiem pod względem ceny za litr gazu.
  • Jeśli pomyślisz o helu nieco wcześniej, aby e-sklep zdążył go wysłać, a kurier dostarczyć, to duży wybór jest w internecie. Przykładowo, w popularnym serwisie na literę A można znaleźć sporo ofert – ale w wielu przypadkach można też przepłacić. Zawsze więc patrz na cenę butli (i ewentualnie przesyłki, jeśli nie masz darmowej) oraz ilości gazu w środku. Na teraz najlepsza oferta, jaka znalazłem, to 172 zł za 420 litrów (0,42 m3), czyli tylko 0,41 zł za litr gazu. Jest też np. 430 litrów za 179 zł, ale już z 50 balonami i wstążką. Jest jeszcze mniejsza butla 250 litrów za 119 zł, co oznacza 0,48 zł za litr już rozprężonego helu. Są to więc ogólnie korzystniejsze oferty niż w placówkach stacjonarnych.

Miłego świętowania!

Nie zamieszczałem konkretnych linków, ale jeśli będzie potrzeba, podzielę się nimi. Jestem też ciekawy Waszego podejścia do balonów z helem – komentarze czekają. A jeśli ten wpis pomógł Ci lub zainspirował do oszczędzania, to wrzuć link do swoich social mediów lub podeślij znajomym. Dziękuję!

Po świętowaniu przyjdą rachunki. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy podwyżka ceny prądu w 2023 roku o 150% – TUTAJ.

A jeśli zastanawiasz się nad zmianą samochodu, to TUTAJ możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz na paliwie, w zależności jaki napęd wybierzesz – w tym elektryczny. A może w ogóle oszczędności na paliwie sfinansują użytkowanie samochodu elektrycznego? Dodatkowo, dołożą się do tego oszczędności nie tylko czasowe na buspasach (legalnie!), ale również na parkowaniu w miastach. Czy możesz też zaoszczędzić aż 1.500 zł miesięcznie w swoim mieście? Sprawdź już teraz TUTAJ.

Zderzak do wymiany za ponad 300 tys. zł? O tym i o sensie ubezpieczeń przeczytaj TUTAJ.

Jeśli masz kredyt hipoteczny lub po prostu interesujesz się finansami, to na pewno warto przeczytać wpis o stopach WIBOR-WIRON – TUTAJ.

A jeśli inwestujesz na giełdzie, to pewnie zainteresuje Cię wpis o 7 zasadach i 18 ciekawych spółkach – TUTAJ.